Past Winners

2013 Theme: "Joy to the World!"

United States

Grade 12

  1.  

    First Place

    Emily Ann Johnson
    Emily Ann Johnson
    Holy Angels Academy
    Louisville, KY
  2.  

    Second Place

    Jillian M. Conrad
    Jillian M. Conrad
    St. Conrad Academy (H/S)
    Indianapolis, IN
  3.  

    Third Place

    Benjamin Rivard
    Benjamin Rivard
    Holy Family Armata Bianca (H/S)
    Gladstone, MI

Grade 11

  1.  

    First Place

    Adrienne Madriaga
    Adrienne Madriaga
    St. Augustine High School
    Laredo, TX
  2.  

    Second Place

    Mariana Vazquez
    Mariana Vazquez
    St. Augustine High School
    Laredo, TX
  3.  

    Third Place

    Carolina Ramirez
    Carolina Ramirez
    St. Augustine High School
    Laredo, TX

Grade10

  1.  

    First Place

    Tyler Rivard
    Tyler Rivard
    Holy Family Armata Bianca (H/S)
    Gladstone, MI
  2.  

    Second Place

    Kara Leigh Roche
    Kara Leigh Roche
    Notre Dame Academy High School
    Staten Island, NY
  3.  

    Third Place

    Josephine Reyes
    Josephine Reyes
    Notre Dame Academy High School
    Staten Island, NY

Grade 9

  1.  

    First Place

    Teresa Ramoni
    Teresa Ramoni
    St. John the Baptist Parish
    Yonkers, NY
  2.  

    Second Place

    Austin Visk
    Austin Visk
    St. Peter the Rock Tutorial (H/S)
    Severna Park, MD
  3.  

    Third Place

    Nicholas Rivard
    Nicholas Rivard
    Holy Family Armata Bianca (H/S)
    Gladstone, MI

Grade 8

  1.  

    First Place

    Grace Marie Barnes
    Grace Marie Barnes
    St. Joseph Grade School
    Toms River, NJ
  2.  

    Second Place (TIE)

    Susana Viasus
    Susana Viasus
    Saint Agatha School
    Milton, MA
  3.  

    Second Place (TIE)

    Maeve C. McDonald
    Maeve C. McDonald
    St. Agatha School
    Milton, MA
  4.  

    Third Place (TIE)

    Joseph Marx
    Joseph Marx
    St. Jude the Apostle School
    Wauwatosa, WI
  5.  

    Third Place (TIE)

    Sarah Jung
    Sarah Jung
    St. Jude the Apostle School
    Wauwatosa, WI

Grade 7

  1.  

    First Place

    Nicol Mae Bourgeois
    Nicol Mae Bourgeois
    St. Peter Chanel School
    Paulina, LA
  2.  

    Second Place

    Andrew Robert Hruz
    Andrew Robert Hruz
    St. Jude the Apostle School
    Wauwatosa, WI
  3.  

    Third Place

    Cole Lacko
    Cole Lacko
    St. Michael’s Parish (H/S)
    Prior Lake, MN

Grade 6

  1.  

    First Place (TIE)

    Jamie Rivard
    Jamie Rivard
    Holy Family Armata Bianca (H/S)
    Gladstone, MI
  2.  

    First Place (TIE)

    Madison Warren
    Madison Warren
    Owensboro Catholic 4-6 Campus
    Owensboro, KY
  3.  

    Second Place

    Claire Alexandra Johnson
    Claire Alexandra Johnson
    Owensboro Catholic 4-6 Campus
    Owensboro, KY
  4.  

    Third Place (TIE)

    Andrew Scott Clark
    Andrew Scott Clark
    Guardian Angels School
    Cincinnati, OH
  5.  

    Third Place (TIE)

    John Joseph Dardis, III
    John Joseph Dardis, III
    Homeschool
    Baton Rouge, LA

Grade 5

  1.  

    First Place

    Alice Margaret Norton
    Alice Margaret Norton
    Blessed Sacrament (H/S)
    Lyman, SC
  2.  

    Second Place (TIE)

    Kelsey Jacquelyne Kociban
    Kelsey Jacquelyne Kociban
    St. Michael Parish School
    Wheeling, WV
  3.  

    Second Place (TIE)

    Mia Daniela Alejo
    Mia Daniela Alejo
    The Pharr Oratory Schools of St. Philip Neri
    Pharr, TX

Grade 4

  1.  

    First Place

    Madison Beier
    Madison Beier
    St. Peter Chanel School
    Paulina, LA
  2.  

    Second Place

    Michael Rivard
    Michael Rivard
    Holy Family Armata Bianca (H/S)
    Gladstone, MI
  3.  

    Third Place

    Joe Garcia, IV
    Joe Garcia, IV
    St. Peter’s Memorial School
    Laredo, TX

Grade 3

  1.  

    First Place

    Abigail Elizabeth Diermeier
    Abigail Elizabeth Diermeier
    John Paul II Catholic School
    Houston, TX
  2.  

    Second Place

    Remy Cantrelle
    Remy Cantrelle
    St. Peter Chanel School
    Paulina, LA
  3.  

    Third Place

    Alec N. Duhe
    Alec N. Duhe
    St. Peter Chanel School
    Paulina, LA

Grade 2

  1.  

    First Place

    Abigail Michelle Prince
    Abigail Michelle Prince
    St. Peter Chanel School
    Paulina, LA
  2.  

    Second Place

    Brendan Vander Woude
    Brendan Vander Woude
    Holy Angels Academy
    Louisville, KY
  3.  

    Third Place

    Tudor Wolfson
    Tudor Wolfson
    Newburgh Bishop Dunn
    Newburgh, NY

Grade 1

  1.  

    First Place

    Noah Nunney
    Noah Nunney
    St. Thomas More
    Brooklyn, OH
  2.  

    Second Place

    Regina Casas
    Regina Casas
    St. Peter’s Memorial School
    Laredo, TX
  3.  

    Third Place

    Makayla Mae Ladner
    Makayla Mae Ladner
    St. Peter Chanel School
    Paulina, LA

Grade K

  1.  

    First Place

    Thomas Graham
    Thomas Graham
    The Pharr Oratory of St. Philip Neri
    Pharr, TX
  2.  

    Second Place

    Nashly Aguirre
    Nashly Aguirre
    St. Peter’s Memorial School
    Laredo, TX
  3.  

    Third Place (TIE)

    Octavio Cantu
    Octavio Cantu
    The Pharr Oratory of St. Philip Neri
    Pharr, TX
  4.  

    Third Place (TIE)

    Cesar Martinez
    Cesar Martinez
    St. Peter’s Memorial School
    Laredo, TX